Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie kompatybilna z najowszymi standardami.
Zalecane jest użycie alternatywnej przeglądarki niż Internet Explorer.
Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz

Aktualności

Utrata prawa do składania deklaracji za okresy kwartalne
Publikacja: 29 listopada 2019, Kategoria: Działalność gospodarcza, RACHUNKOWOŚĆ, VAT

Od 1 listopada 2019r. podatnicy dokonujący dostaw towarów lub świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (objętych obowiązkowym split paymentem) mogą stać się obowiązani do składania miesięcznych deklaracji VAT-7.

Jest tak w przypadku podatników, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go czterech kwartałach dokonali dostawy towarów lub świadczenia usług wymienionych w załączniku 15 do ustawy o VAT. Podatnik nie utraci prawa do rozliczeń kwartalnych, gdy łączna wartość czynności z zał. 15 do ustawy o VAT bez kwoty podatku nie przekroczy, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50 000 zł (art. 99 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT).

Mimo, że zmiana ta obowiązuje od 1 listopada 2019r. to podatnicy, którzy na ten dzień nie spełniali warunków, aby rozliczać się kwartalnie, muszą rozpocząć składanie miesięcznych deklaracji od rozliczenia za styczeń 2020r. (art. 11 ustawy zmieniającej z 9 sierpnia 2019r.).

Podatnik, który utracił prawo do składania deklaracji kwartalnych, od stycznia 2020r. musi złożyć aktualizację VAT-R, gdzie zaznaczy kwadrat w poz. 50, w poz. 56 wpisze styczeń, natomiast w poz. 57 – rok 2020. Podatnik ma na to czas do 8 stycznia 2020 r., gdyż przepisy nie wskazują specjalnego terminu na złożenie aktualizacji w tym przypadku.


zapisz się do newsletter’a
Będziesz otrzymywał istotne informacje na temat zmian w prawie podatkowym
oraz promocji naszych usług