Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie kompatybilna z najowszymi standardami.
Zalecane jest użycie alternatywnej przeglądarki niż Internet Explorer.
Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz

Aktualności

Sukcesja przedsiębiorstwa po śmierci właściciela

Publikacja: 7 grudnia 2018, Kategoria: Działalność gospodarcza

25 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Dzięki nowym przepisom w przypadku śmierci przedsiębiorcy jego firma będzie mogła zachować ciągłość działania.

Dotychczas po śmierci przedsiębiorcy wykonującego działalność na podstawie wpisu do CEIDG jego następcy nie mogli kontynuować prowadzenia firmy. Majątek firmy można było przejąć, lecz bez możliwości korzystania z niezbędnych do funkcjonowania działalności gospodarczej elementów, takich jak umowa o pracę. NIP czy decyzje administracyjne, zwłaszcza zwolnienia czy koncesje.

Obecnie właściciel ma możliwość zarejestrowania w CEIDG zarządcy sukcesyjnego, czyli kogoś kto na wypadek śmierć przejmie obowiązki i będzie prowadził firmę do momentu ustanowienia spadkobierców, maksymalnie przez dwa lata. Firma będzie mogła się posługiwać tym samym NIP-em, nie utracą ważności umowy, koncesje, czyli wszystkie elementy działalności gospodarczej danej firmy przetrwają. Aby ustanowić zarządcę sukcesyjnego, potrzebna jest jego zgoda.

Jeżeli właściciel firmy nie wyznaczył sukcesora za swojego życia, wówczas po jego śmierci spadkobiercy będą mogli ustanowić takiego zarządcę u notariusza. Nowa ustawa ułatwia też rozliczenie podatków i zwalnia z podatku od spadków osobę przejmującą przedsiębiorstwo. Zwolnienie z podatku obejmie spadkobierców niespokrewnionych ze zmarłym przedsiębiorcą, którzy będą prowadzili przedsiębiorstwo przez 2 lata. Osoby najbliższe nadal będą zwolnione z podatku bez dodatkowych warunków poza zgłoszeniem nabycia spadku do urzędu skarbowego.


zapisz się do newsletter’a
Będziesz otrzymywał istotne informacje na temat zmian w prawie podatkowym
oraz promocji naszych usług