Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie kompatybilna z najowszymi standardami.
Zalecane jest użycie alternatywnej przeglądarki niż Internet Explorer.
Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz

Aktualności

SLIM VAT 2021 – planowany pakiet zmian w podatku VAT
Publikacja: 17 lipca 2020, Kategoria: Działalność gospodarcza, VAT

SLIM VAT to pakiet zmian w podatku od towarów i usług, których zarys przedstawił minister finansów Tadeusz Kościński. Główne obszary, to uproszczenia w fakturowaniu, eksporcie i w kursach walut. Nowe regulacje miałyby wejść w życie w pierwszych miesiącach 2021 roku.

Pakiet SLIM VAT zawiera rozwiązania dotyczące faktur korygujących. W przypadku faktur korygujących in-minus znosi formalny warunek uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę. W przypadku faktur korygujących in-plus pojawią się przepisy wskazujące sposób rozliczenia takich faktur.

Wydłużenie z 2 do 6 miesięcy ulegnie termin stosowania zerowej stawki zaliczki w eksporcie towarów poza UE. Dłuższy termin to neutralność zaliczek w eksporcie, co ułatwi eksport.

Podatnik będzie mógł też wybierać zasady przeliczenia kursu walut dla obliczania przychodu w podatku dochodowym. Często pojawiają się sytuacje, że w VAT i CIT do jednej transakcji kursy są różne, z różnych dni. Wyliczanie odrębnych kursów to duża przeszkoda, podatnik będzie mógł więc wybrać wspólny kurs obliczenia obu podatków.

Nastąpi wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy. Podatnik będzie mógł ująć fakturę łącznie w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania deklaracji.

MF planuje także umożliwienie odliczenie VAT z faktury za usługi noclegowe nabyte na rzecz klienta biznesowego.

Wzrosnąć ma też limit na prezenty o małej wartości. Kwoty jednorazowych prezentów o małej wartości wzrośnie z 10 do 20 zł.


zapisz się do newsletter’a
Będziesz otrzymywał istotne informacje na temat zmian w prawie podatkowym
oraz promocji naszych usług