Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie kompatybilna z najowszymi standardami.
Zalecane jest użycie alternatywnej przeglądarki niż Internet Explorer.
Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz

Porady

Spółka akcyjna

Publikacja: 11 stycznia 2016

Spółka akcyjna daje bardzo duże możliwości w zakresie pozyskiwania kapitału i umożliwia prowadzenie działalności na bardzo dużą skalę. Jest to forma działalności przeznaczona dla średnich i dużych przedsiębiorstw.

Działanie spółki reguluje Kodeks spółek handlowych. Założenie spółki akcyjnej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Osoby podpisujące umowę spółki są nazywane jej założycielami. Do utworzenia spółki akcyjnej potrzebny jest duży kapitał – 100 tysięcy złotych. Kapitał podzielony jest na akcje. Wartość jednej akcji nie może być niższa niż 1 grosz. Kapitał jest pokrywany przez akcjonariuszy gotówką lub walorami niepieniężnymi. Wysokość kapitału zakładowego musi być kwotowo określona w statucie spółki. Kapitał zakładowy może zostać obniżony do minimum lub podwyższony.

Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki. To spółka akcyjna odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Akcjonariusze są jedynie zobowiązani do świadczeń określonych w umowie spółki i ponoszą ryzyko do wysokości wniesionych wkładów.

Co ciekawe działalność spółki nie musi się wiązać z realizacja celu gospodarczego. Może dotyczyć np. celu kulturalnego, sportowego, każdego dozwolonego prawnie celu.

Spółka akcyjna ma bardzo wiele zalet: ograniczona odpowiedzialność do wysokości wniesionych udziałów, występowanie po własną firmą, wspólnikami mogą być osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające odpowiedzialności prawnej, elastyczność w zarządzaniu, prowadzenie działalności na dużą skalę, osobowość prawna, łatwość pozyskiwania kapitału, status papieru wartościowego dla akcji. Ma też wady: wysokie minimum kapitałowe, obowiązek rejestracji w KRS, kosztowny i czasochłonny proces rejestracji, statut w formie notarialnej, mali akcjonariusze nie mają wspływu na działalność spółki, obowiązek badania sprawozdań finansowych.

Źródło: www.firma.egospodarka.pl


zapisz się do newsletter’a
Będziesz otrzymywał istotne informacje na temat zmian w prawie podatkowym
oraz promocji naszych usług