Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie kompatybilna z najowszymi standardami.
Zalecane jest użycie alternatywnej przeglądarki niż Internet Explorer.
Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz

Porady

Indywidualny numer rachunku bankowego Zus od 2018 roku.

Publikacja: 31 października 2017

Chcielibyśmy Państwa poinformować iż rozpoczęła się wysyłka informacji o indywidualnym numerze rachunku bankowego, na który będziecie Państwo opłacać składki ZUS od stycznia 2018 roku. Informację tą otrzymacie Państwo w formie listu poleconego. Trafi ona do każdej firmy, przedsiębiorcy i osoby samozatrudnionej, która jest płatnikiem składek. Ta zmiana pozwoli zastąpić dotychczasowe trzy lub cztery przelewy do ZUS tylko jednym przelewem, gdzie jedna kwota obejmie sumę wszystkich składek na:
• ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe),
• ubezpieczenie zdrowotne,
• fundusze: Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.
Jeśli płatnik ZUS nie otrzyma takiej informacji do 31 grudnia br. , to powinien samodzielnie skontaktować się z najbliższym oddziałem ZUS lub zadzwonić na infolinię Centrum Obsługi Telefonicznej.
Jeśli płatnik ZUS ma założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), to po zmianie znajdzie tam swój numer rachunku składkowego (w zakładce „Płatnik”).
Warto pamiętać, że zmieni się także sytuacja osób mających zaległości w opłacaniu składek. Nie będzie bowiem można opłacać tylko składek bieżących. Od 2018 roku ZUS każdą wpłatę będzie zaliczał na poczet najstarszych zaległych należności. Tylko zawarcie układu ratalnego z ZUS pozwoli na utrzymanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego czy chorobowego.
Aby sprawdzić autentyczność otrzymanego rachunku bankowego należy mu się dokładnie przyjrzeć. Każdy indywidualnie przypisany numer rachunku bankowego ma bowiem charakterystyczną strukturę. Szczegóły przedstawia poniższa grafika:

ZUS

Dla przedsiębiorcy kluczowe jest odnalezienie w otrzymanym numerze rachunku bankowego swojego numeru NIP. Powinien być on bowiem zawarty w ostatnich 10-ciu liczbach rachunku bankowego.
Płatnik będzie też mógł potwierdzić swój numer rachunku składkowego w każdej placówce ZUS albo w Centrum Obsługi Telefonicznej , jeśli np. zgubi list z ZUS.


zapisz się do newsletter’a
Będziesz otrzymywał istotne informacje na temat zmian w prawie podatkowym
oraz promocji naszych usług