Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie kompatybilna z najowszymi standardami.
Zalecane jest użycie alternatywnej przeglądarki niż Internet Explorer.
Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz

Aktualności

Obowiązkowy split payment – oznaczenie na fakturze
Publikacja: 11 października 2019, Kategoria: Bez kategorii, Działalność gospodarcza, VAT

Elementem identyfikującym obowiązkowe zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności do danej transakcji będzie odpowiednia informacja zamieszczona na fakturze, tj. „mechanizm podzielonej płatności”.

Obowiązek umieszczenia takiej adnotacji na fakturze to pierwszy i podstawowy obowiązek sprzedawców wynikający z nowych przepisów o obowiązkowym MPP. Wynika on z treści nowego pkt 18a w art. 106e ustawy o VAT w brzmieniu:

(…) Faktura powinna zawierać: (…) w przypadku faktur, w których kwota należności ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 maca 2018r. – Prawo przedsiębiorców, obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy – wyrazy „mechanizm podzielonej płatności”;

Treść tego przepisu jest jednoznaczna i nie budzi wątpliwości. Obowiązek oznaczenia faktury dopiskiem „mechanizm podzielonej płatności” przez sprzedawcę będzie miał zastosowanie w każdym przypadku, jeżeli:

– faktura została wystawiona na rzecz podatnika (nawet zwolnionego z VAT),

– wartość brutto faktury przekracza kwotę 15 000 zł lub jej równowartość,

– jakakolwiek pozycja faktury dotyczy towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

Wyznacznikiem do oznaczenia faktury dopiskiem „mechanizm podzielonej płatności” jest jej wartość brutto i fakt, że dokumentuje ona sprzedaż towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.


zapisz się do newsletter’a
Będziesz otrzymywał istotne informacje na temat zmian w prawie podatkowym
oraz promocji naszych usług