Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie kompatybilna z najowszymi standardami.
Zalecane jest użycie alternatywnej przeglądarki niż Internet Explorer.
Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz

Aktualności

Nowy limit transakcji gotówkowych
Publikacja: 6 grudnia 2019, Kategoria: Działalność gospodarcza, RACHUNKOWOŚĆ

Przez wiele lat limit transakcji gotówkowej ulegał zmniejszeniu. W 2017 roku obniżono go z 15 tys. euro do 15 tys. złotych. Ministerstwo Finansów rozpoczęło pracę nad obniżeniem limitu transakcji gotówkowej do 8 tys. złotych.

W wielu krajach UE limit ten został znacznie obniżony i obecnie wynosi 1 tys. euro (czyli około 4200 zł).

Rozważanie przez MF rozwiązanie jest obecnie konsultowane z członkami Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Zmiana ta argumentowana jest postępem cyfryzacji państwa i wzorowana na zasadach panujących w Szwecji, która określana jest jako najbardziej niegotówkowy kraj na świecie.

Nowy limit transakcji gotówkowych ma na celu walkę z szarą strefą, praniem brudnych pieniędzy czy zwiększeniu bezpieczeństwa obrotu.

Resort finansów szacuje, że nowy limit transakcji gotówkowych będzie skutkował zmniejszeniem ilości gotówki w obiegu, co wiązać się będzie z obniżeniem kosztów jej wytwarzania, transportu czy zabezpieczenia – ma to pozwolić zaoszczędzić nawet 20 miliardów złotych.

Dodatkowo konsekwencją wprowadzenia nowego limitu transakcji gotówkowych (8 tys. złotych) będzie uszczelnienie systemu podatkowego, dzięki czemu osiągnięta zostanie pełna transparentność obiegu gotówki oraz lepsza ściągalność danin i podatków. Zmiana ma też ułatwić walkę z szarą strefą i zmniejszyć skalę przestępstw na tle skarbowym.


zapisz się do newsletter’a
Będziesz otrzymywał istotne informacje na temat zmian w prawie podatkowym
oraz promocji naszych usług