Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie kompatybilna z najowszymi standardami.
Zalecane jest użycie alternatywnej przeglądarki niż Internet Explorer.
Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz

Aktualności

Nowa struktura JPK
Publikacja: 6 marca 2020, Kategoria: Działalność gospodarcza, VAT

1 kwietnia 2020 roku wchodzą w życie przepisy wprowadzające nową strukturę logiczną JPK, w postaci JPK_V7M oraz JPK_V7K.  Struktury te zastępują dotychczas wysyłane deklaracje VAT oraz pliki JPK_VAT, łącząc w sobie informacje, jakie zawierały dotychczasowe deklaracje oraz wprowadzając szereg nowych oznaczeń.

Zgodnie z postanowieniami Ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych ustaw, w ustawie o VAT wprowadzono zmiany, które mają na celu uproszczenie obowiązków w zakresie podatku od towarów i usług, dzięki połączeniu deklaracji VAT oraz pliku JPK_VAT w jeden dokument – plik JPK_V7M (rozliczenie miesięczne) oraz JPK_V7K (rozliczenie kwartalne). Nowa struktura JPK będzie składała się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej. W jej ramach znajdą się dane dotyczące zakupów i sprzedaży za dany okres oraz dodatkowe informacje służące analizie poprawności rozliczenia jak np. rodzaj transakcji czy szczególny sposób jej rozliczenia.

Obowiązek wysyłki nowej struktury JPK_V7M (V7K) będzie dotyczył:

– od 1 kwietnia 2020 r. – dużych przedsiębiorstw,

– od 1 lipca 2020 r. – pozostałych podatników.

Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy, którzy będą zobowiązani przesłać plik JPK na nowych zasadach dopiero od 1 lipca 2020 r., dobrowolnie mogą skorzystać  tej formy rozliczeń od 1 kwietnia 2020 r., w okresie, w którym struktury zostaną udostępnione podatnikom.

Od 1 lipca 2020 r. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób niż w formie JPK_V7M (V7K).

Podatnicy VAT czynni, którzy będą zobowiązani do skorygowania deklaracji VAT oraz pliku JPK_VAT złożonych na starych zasadach, będą musieli sporządzić korekty w formie obowiązującej przed wprowadzeniem nowej struktury JPK.

Nowa struktura JPK ma na celu uproszczenie procesu podatkowego, a także poszerzenie zdolności urzędów w zakresie kontroli, które teraz bez ingerencji podatników będą miały możliwość wglądu w dokonywane przez nich transakcje oraz wynikające z nich kwoty. Nowa struktura JPK wprowadza ułatwienie polegając na tym, że podatnicy VAT zamiast dostarczania deklaracji VAT i pliku JPK składać będą tylko jedną strukturę JPK_V7M (V7K). To ułatwia rozliczenie z urzędem, ponieważ zmniejszy się ilość przesyłanych deklaracji. Dzięki wprowadzeniu nowej struktury zmaleje także liczba dokumentów przetwarzanych przez KAS, a także liczba kontroli podatkowych (łącznie ze skróceniem czasu ich wykonywania – z uwagi na to, że dane będą ogólnodostępne). Każdy błąd w pliku JPK, który uniemożliwi analizę danych, będzie surowo karany. W przypadku błędów w JPK podatnik będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty w wysokości 500 zł od każdego błędu, jeśli w ciągu 14 dni nie ustosunkuje się do wezwania lub nie dokona korekty pliku.


zapisz się do newsletter’a
Będziesz otrzymywał istotne informacje na temat zmian w prawie podatkowym
oraz promocji naszych usług