Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie kompatybilna z najowszymi standardami.
Zalecane jest użycie alternatywnej przeglądarki niż Internet Explorer.
Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz

Aktualności

Nowa skala podatkowa od 1 października 2019 roku
Publikacja: 20 września 2019, Kategoria: Bez kategorii, Działalność gospodarcza, KADRY PŁACE

Prezydent podpisał nowelizację PIT zakładającą obniżenie podatku PIT z 18 do 17 proc. i podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

Obniżka stawki podatku dochodowego z 18 do 17% PIT w trakcie roku spowoduje ustalenie nowej skali podatkowej obowiązującej od 1 października 2019 roku.

Obniżka stawki podatkowej o 1 punkt procentowy oraz podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów spowoduje zmniejszenie kosztów pracy, a tym samym tzw. klina podatkowego (różnica między pieniędzmi, które pracownik dostaje „na rękę”, a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje firma).

Nowa stawka podatkowa będzie dotyczyć wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym również emerytów, rencistów oraz przedsiębiorców, którzy w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego, czy też ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kwota podatku do zapłaty dla rocznych dochodów równych kwocie progu podatkowego 85 528 zł zmieni się z 15 395,04 zł na 14 539,76 zł. Niższa stawka podatku oznacza, że 855,28 zł zostanie w kieszeni podatnika (dla przychodów równych 85 528 zł).

Degresywna kwota wolna od podatku wynosząca od 8 000 zł do 0 zł pozostanie taka sama. Obniżona jednak zostanie kwota zmniejszająca podatek z 1 440 zł do 1 360 zł w 2020 roku.


zapisz się do newsletter’a
Będziesz otrzymywał istotne informacje na temat zmian w prawie podatkowym
oraz promocji naszych usług