Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie kompatybilna z najowszymi standardami.
Zalecane jest użycie alternatywnej przeglądarki niż Internet Explorer.
Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz

Aktualności

Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r.
Publikacja: 8 listopada 2019, Kategoria: Bez kategorii, Działalność gospodarcza, RACHUNKOWOŚĆ

Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT podatnik zapłaci do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Ministerstwo Finansów już udostępniło generator takich mikrorachunków. Żeby go sprawdzić wystarczy podać numer PESEL lub NIP.

Indywidualny rachunek podatkowy, tak zwany mikrorachunek podatkowy, to nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Dzięki niemu od 1 stycznia 2020 r. podatnik będzie mieć swój jeden, stały, indywidualny rachunek, który będzie służyć  do wpłat podatków PIT, CIT i VAT

Numer mikrorachunku w szybki i prosty sposób można wygenerować już dzisiaj na stronie podatki.gov.pl. Można go również otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym.

Wystarczy podać:

– swój PESEL w przypadku osób fizycznych lub

– NIP w przypadku organizacji.

 

Generator mikrorachunku podatkowego działa całodobowo, dzięki temu swój numer można sprawdzić w każdym czasie i miejscu, np. korzystając z telefonu czy tabletu. Korzyścią dla podatników jest również to, że wygenerowanie i prowadzenie mikrorachunku jest całkowicie bezpłatne.

Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r.

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:

– w wygodny i prosty sposób będzie można zapłacić PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy – nie będzie już trzeba wybierać oddzielnych rachunków,

– szybko będzie można sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie,

– w przypadku przeprowadzki lub zmiany siedziby firmy, dalej będzie obowiązywał ten sam mikrorachunek podatkowy,

– mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej będzie możliwe otrzymanie potrzebnych zaświadczeń, np. o niezaleganiu w podatkach.


zapisz się do newsletter’a
Będziesz otrzymywał istotne informacje na temat zmian w prawie podatkowym
oraz promocji naszych usług