Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie kompatybilna z najowszymi standardami.
Zalecane jest użycie alternatywnej przeglądarki niż Internet Explorer.
Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz

Aktualności

LIMIT 15.000 ZŁ A KOSZTY PODATKOWE

Publikacja: 13 grudnia 2016, Kategoria: PIT CIT

Od 1 stycznia 2017r. nie będzie można zaliczyć w koszty podatkowe transakcji, powyżej 15.000 zł opłaconych gotówką z pominięciem rachunku bankowego, co wynika z dodanego do ustawy o pdof art. 22p ust. 1 i dodanego odpowiednio do ustawy o pdop art. 15d ust.1.

W przypadku transakcji powyżej 15.000 zł opłaconych częściowo gotówką, a częściowo przelewem, do kosztów podatkowych będzie można zaliczyć jedynie tę cześć płatności, która została uregulowana przelewem, czyli z zachowaniem wymogów, określonych w ustawie o pdof, w ustawie o pdop oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. W sytuacji gdy podatnik zaliczy w koszty podatkowe płatność uregulowaną gotówką odnoszącą się do transakcji o wartości przekraczającej 15.000 zł to będzie zobowiązany do skorygowania kosztów. Są możliwe dwa warianty. Pierwszy wariant przewiduję zmniejszenie kosztów podatkowych danego miesiąca. Drugi wariant przewiduje zwiększenie przychodów, jeżeli w danym miesiącu nie wystąpią żadne koszty podatkowe lub te koszty będą niższe od wartości korekty.

W sytuacji gdy podatnik przed dokonaniem zmiany formy opodatkowania zaliczy w koszty podatkowe płatności opłacone gotówką, ale odnoszące się do transakcji o wartości przekraczającej 15.000 zł, będzie zobowiązany do korekty kosztów w roku poprzedzającym rok dokonania zmiany formy opodatkowania.

Warto zwrócić uwagę na inne dostępne formy regulowania płatności takie jak kompensata i barter. Do wymienionych form regulowania płatności nowy przepis nie będzie miał zastosowania. Popularne formy regulowania płatności powiązane z rachunkami płatniczymi takie jak płatności przy pomocy kart płatniczych czy za pośrednictwem PayU, PayPaL będą uznawane za zapłatę przelewem.

Źródło:

Dziennik Gazeta Prawna

Gazeta podatkowa


zapisz się do newsletter’a
Będziesz otrzymywał istotne informacje na temat zmian w prawie podatkowym
oraz promocji naszych usług