Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie kompatybilna z najowszymi standardami.
Zalecane jest użycie alternatywnej przeglądarki niż Internet Explorer.
Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz Pobierz

Aktualności

Kasy online

Publikacja: 30 listopada 2018, Kategoria: Działalność gospodarcza, RACHUNKOWOŚĆ

2018 rok będzie ostatnim rokiem kas fiskalnych z papierową rolką. Docelowo za kilka lat przedsiębiorcy będą mogli nabyć wyłącznie e-kasy, dzięki którym Ministerstwo Finansów będzie mogło kontrolować obroty ponad miliona firm zdalnie.

Zmiany zaczną obowiązywać właścicieli wybranych branż najwcześniej w 2019 roku, a resztę firm dopiero w 2023 roku.

Dane gromadzone dzięki kasom umożliwiają organom podatkowym kontrolę prawidłowości rozliczeń VAT. Jednak taka kontrola jest obecnie w wielu przypadkach możliwa dopiero wtedy, kiedy podatnik ręcznie udostępni urzędnikowi raporty z kasy, ponieważ kasy z rolką papierową nie mają opcji zapisywania danych o transakcji w pamięci urządzenia.

Najważniejszą planowaną zmianą jest wprowadzenie kasy online. Te kasy oprócz zapisu w pamięci, umożliwiają także przesyłanie informacji za pośrednictwem sieci informatycznej.

Najszybszym obowiązkiem wymiany będę objęte 3 branże, najbardziej narażone na nieprawidłowości związane z ewidencjonowaniem. Są nimi:

– stacje benzynowe oraz usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, w tym przypadku obowiązek wymiany na kasy online obejmie je od 1 stycznia 2019 roku.

– usługi gastronomiczne – w ich przypadku od 1 lipca 2019 roku.

– usługi kosmetyczne, fryzjerskie, budowlane, medyczne, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – od 1 stycznia 2020 roku.

Pozostali podatnicy nie będą zobowiązani do wymiany swoich urządzeń. Z rynku będą znikać starsze modele kas, co sprawi, że podatnicy będą płynnie przechodzić z nich do kas online.

Dzięki e-kasom zmniejszyć się ma obciążenie związane z przeprowadzanymi kontrolami. Poza tym ma się zmienić procedura zgłaszania kasy do fiskusa, rejestracja e-kasy będzie automatyczna.

Wzrośnie także kwota refundacji zakupu kasy z 700 zł do 1000 zł.


zapisz się do newsletter’a
Będziesz otrzymywał istotne informacje na temat zmian w prawie podatkowym
oraz promocji naszych usług